آهنگسازی، فرایند پیچیده و سلسله واری است که باید آن را پله پله طی کرد.
طی مطالب گذشته ویژه گی یک آهنگسازی را ذکر کردم.در این مقاله جزئیاتی در رابطه با آهنگسازی و ساخت آهنگ را خدمتتان عرض میکنم آهنگسازی فرايند پيچيده اي است. براي ساختن يك آهنگ، الهام گرفتن از هر چيز، تفكر خلاق داشتن، ايده هاي خلاقانه را به موسيقي تبديل كردن و تبديل اين ايده ها به موسيقي كارهايي هستند كه در فرایند آهنگسازی لازم و ضروری است.

به آهنگسازی که در ابتدای کار هستند و تجربیات کمی در این زمینه دارند، توصیه میکنم در زمان آهنگسازی حتما به روحیات و حالات معنوی خود دقت کنند. موسیقی برگرفته از درون انسان است. احساسات و حالات روحی و جسمی در طول روز متفاوت هستند.حتی در فصول مختلف سال نیز این حالات متفاوت است.برای بسیاری از افراد فصل پاییز و برای بسیاری فصل زمستان الهام بخش ساخت آهنگهای عاشقانه و رومانتیک است. آهنگسازان تاثیرات بسیاری را از محیط اطراف دریافت میکنند.سعی میکنم به مواردی مشابه در زیر اشاره کنم.

رنگ ها
اگر آهنگسازی مي خواهد آهنگي بسازد می تواند با بهره گیری از علایق خود به رنگ ها الهام بگیرد. مثلا آهنگسازی که به رنگ سبز علاقه دارد، در آثارش می توان آرامش را بسیار تجربه کرد یا آهنگسازی که به رنگ سیاه علاقه مند است ، در آثارش جلوه هایی از مرگ را خواهید یافت.

شخصيت
آهنگساز نیز مانند یک بازیگر می تواند با فرورفتن در نقش، حس واقعی تر و عمیقتری از کارکتر را در موسیقی نمایان کند. به طور مثال آهنگسازی که برای یک فرد کار آهنگسازی را انجام می دهد ، میتواند با درک خصوصیات و شخصیت آن فرد، الگوی شخصیتی وی را در ملودی نمایان سازد. به شکلی که شنونده با گوش دادن به اثر ، یک دیدی از خصوصیات اخلاقی خواننده پیدا کند.

طبيعت
بسیاری از نوآوری ها در عرصه آهنگسازی از طبیعت و ویژه گی های منحصربفرد آن الهام میگرند. به طور مثال در ساخت تصنیف های عرفانی می توان از صدای پرندگان الهام گرفت. مطمئنا طبیعت و زیبایی های آن که منشاء الاهی دارند میتواند تاثیر چندین برابری در شنوده ایجاد کنند

خاطرات
منبع دیگری که در کار آهنگسازی الهام بخش است، خاطرات خوب و به یادماندنی آهنگساز است. می توان با کمی مکث و مرور خاطرات روزهای خوب و الهام از شرایط محیطی یا عاطفی در آن لحظه ملودی با اثرگذاری بسیار زیاد خلق کرد. خاطراتی در روزهای بارانی ، در جنگل، دوری از دوستان،ازدست دادن عزیزان و غیره …

اين موارد تنها تعدادي از منابع هستند كه مي توان از آنها الهام گرفت. آهنگساز تخيل خود را به كار مي گيرد كه پاياني ندارد.

مطلب بعدي كه براي ساختن آهنگ مورد بررسي قرار مي گيرد، تئوري موسيقي است. آخرين موردي كه فرد مي خواهد برايش پيش آيد، اينست كه تمام اين ايده هاي خلاق را براي آهنگسازی داشته باشيد، اما كمبود دانش موسيقي شما مانع اين امر شود. يك بازيكن راگبي مي تواند پاس دادن خود را بهبود بخشد، اما اگر قوانين بازي را نداند، قادر نخواهد بود به خوبي بازي كند. همچنين آهنگسازی به طور كامل در قيد و بند قوانين موسيقي نيست، اما براي ساختن آهنگ بايد تئوري موسيقي را دانست. همانطور كه يك شاعر بايد به زبان خود مسلط باشد تا بتواند شعر بسرايد.

چند مورد از موارد كليدي كه فرد بايد بداند و مرتبا دانش خود را در اين زمينه بالاتر ببرد، عبارتند از:

یک. Staff (شناخت خطوط حامل یا خط سازهای کوبه ای)، Bar Lines (خط ميزان)، Clefs (كليدها مانند کلید سل، کلید فا، کلید دو)، Time Signatures (عدد های كسر ميزان مانند ۲/۴، ۶/۸ و…)

دو. Note Values ديرند (ارزش زمانی نت ها مانند زمان نت سفید، سیاه، چنگ و…)، Rests (سكوت ها)، Phrasing جمله بندی (از نظر تاکید بر روی کلمه خاصی در جمله برای بیان منظور خاصی)، Rhythm وزن

سه. Articulation جمله بندی و نوع بیان موسیقی با توجه به تکنیک های سازی (با توجه به امکاناتی که هر یک از سازها دارند)، Instrument Specific Techniques تكنيك هاي ويژه هر ساز مثل: Pizzicato [پی تزی کاتو] پیتزیکاتو (تکنیک به ارتعاش درآوردن سیم های سازهای زهی مانند ویولن، بدون استفاده از آرشه و با کمک انگشت) و یا Con Sordino کن سوردینو (اجرا با استفاده از سوردین یا صدا خفه کن یا صدا کم کن)

چهار. Key Signature علامت هاي تغيير دهنده ( مانند بمل، دیز، بکار)، Circle of Fifths (جمله پنج تايي)، Accidenti (ناگهان یا ناگهانی روبرو شدن با علامت های تغییر دهنده)، Cadense (آهنگ و وزن، افول یا همان پایان دادن)

پنج. Major (گام ماژور)،Minor (گام مينور)، Diminished (گام كاسته)، Pentatonic (گام پنج صدایی)، Diatonic Scales (گام دياتونيك)

شش. Modes (مدها)

هفت. Chords (آكوردها)، Extension (گسترش دادن یا بسط دادن گام)، Inversions (فاصله معكوس)، Sequence [سکو انس] سکونس (مرتب کردن یا همان هماهنگ کردن صداها، Arpeggios آرپژها (نواختن به ترتیب نت های یک آکورد پشت سر هم از بالا به پایین یا از پایین به بالا)

هشت. Instrument Ranges محدوده صدایی ساز (محدوده ساز که می تواند چه نت هایی را اجرا کند)، Timbers of each instrument [تمبر] تمبر صدایی هر ساز (آنچه باعث تفاوت در طعم و لحن صدای دو ساز می شود)، Difficult Areas of an Instrument سختي نواختن هر ساز از لحاظ چگونگی نوشتن نت و تفاوتش با سازهای دیگر (مثلا تفاوت نوشتن نت برای ساز کلارینت با ساز ترومبون)

البته ضروري نيست كه آهنگساز تازه كار از تمام اين موارد اطلاع داشته باشد، اما عدم اطلاع كافي فرد به اين معني است كه خلاقيت وي در صورت كمبود ابزار براي ابراز آن تضعيف خواهد شد. آهنگسازان جوان بايد از كتاب هاي تئوري موسيقي استفاده كنند. مطالعه دقيق اين كتاب ها، يادداشت برداري از نكات مهم و انتقال آنها بر روي كارت هاي فلش (کارت های کوچک یادداشت)، استفاده از برگه هاي امتحاني سال هاي گذشته تئوري موسيقي براي خودآزمايي و سنجش دانش و سپس كار بر روي موارد ضعيف تر، استفاده از CD هاي مناسب براي تشخيص وزن و آهنگ و صوت هاي حاصل از تركيب نت ها، همه مواردي هستند كه در افزايش دانش موسيقي موثرند.

بالاخره آخرين توصيه در اين مقاله، پويا نگه داشتن مقوله آهنگسازی است.

هدفتان اين باشد كه هر روز حتي يك قطعه كوتاه بسازيد، شايد قبل از خواب بتوانيد انعكاس وقايع آن روز را در قالب آهنگ درآوريد. ساخته هاي خود را با هم تركيب كنيد. براي اركسترهاي مختلف آهنگسازي كنيد. آهنگسازی چالشي است كه اگر آن را پويا نگه داريد، تبديل به مزيتي عالي خواهد شد و شما نمي دانيد كه ممكن است در اين حين، شاهكاري بي نظير خلق کنید.