آموزش میکس مونو

خانه » بلاگ » آموزش میکس مونو

میکس مونو چیست؟

بطور کلی طیف صوتی به چند دسته تقسیم می شود که یکی از آن تقسیم بندی ها شامل دو بخش mid و saide میگردد. بخش mid مونو که در مورد میکس مونو آموزش خواهیم داد و saide استریو فایل صوتی را تشکیل میدهند. برخی صداها که مونو هستند تنها بخش mid را دارند.

چرا میکس مونو؟

 آموزش-میکس-مونو

بگذارید خیالتان را در همین ابتدا راحت کنم. اگر مشکل اکوستیک اتاق دارید یا اسپیکر مرغوب ندارید یا به هر دلیل ضعف تجهیزات دارید، شما محکوم هستید به این که میکس مونو کنید. زیرا اگر یک میکس در حالت مونو درست صدا داد، در حالت استریو نیز قطعا درست خواهد بود. زیرا مونو(mid)مرکز صدا و اصطلاحا مغز صدای شماست. تغریبا تمام اشکالات و تداخلات فرکانسی در مونو نمودار می شوند. خصوصا اشکالات بیس موزیک شما در مونو خودنمایی خواهد کرد. اگر شماهم مثل من در یک فضای کوچک کار میکنید و سفارشات متعددی دارید که مجبور هستید سر وقت تحویل دهید، به شما تکنیکی را  در اینجا خواهم آموخت که حاصل سالها تجربه خود من است.

تکنیک طلایی برای استفاده ار میکس مونو

من هروقت در مرحله میکس گیر میکنم و احساس ناتوانی دارم و از خود ناامید می شوم، سراغ این تکنیک میروم و در عرض چند دقیقه به نتیجه مطلوب میرسم. این تکنیک همیشه من را نجات داده . روش کار چنین است. ابتدا در master out یک پلاگین استریو به مونو قرار دهید. پلاگین های زیادی این کار را انجام میدهند. میتوانید به بخش کنترل روم رفته از آنجا نیز شنیدار خود را مونو کنید. سپس نوبت فوت کوزه گری است. یکی از دو باند خود را خاموش کنید. بله تعجب نکنید. درحالت مونو و فقط با یک باند میکس کنید. وقتی این کار را کنید امه چیز بد صدا خواهد داد. این همان اشکالات میکس شماست. اصلا فراموش کنید که دو عدد اسپیکر دارید. با یک اسپیکر تمام مراحل میکس را در مونو انجام دهید. من گاها کار را با این حالت مستر نیز میکنم. حالا در اخر آهنگ خود را با دو باند بشنوید. باورتان نخواهد شد که این میکس خیره کننده کار شماست. خروجی را استریو بگیرید. این کار فقط برای مرحله میکس بود. بدای اطمینان به شما پیشنهاد میکنم این روش را در مورد موزیکهای استاندارد تست کنید. خواهید دید تمام آهنگهای جهانی و استاندارد بین المللی با یک باند هم عالی صدا خواهند داد.

نکات حائز اهمیت در مونو

اگر شما saide قوی در موزیک خود دارید یا سلیقه شما ریورب باز و واید است، در آخر میکس حتما آهنگ را با دوباند در استریو چک کنید. خیلی از صدابرداران ساید موزیک را با وکولایزر اصلاح میکنند. البته من هیچ وقت این کار را نمیکنم و ساید را در مرحله میکس تمیز میکنم. در مرحله میکس گاهی نیاز است شما بعضی ترک ها را کلا مونو کنید. حتا من گاهی صداهای مونو را به یک گروپ و صداهای استریو را به گروپ دیگر میفرستم و آنها را جدا گوش میکنم. شما میتوانید با پلاگین هایی که وجود دارند مید و ساید را جدا بشنوید و مرتبا هنگام میکس این دو بخش را چک کنید. اما خود من هیچگاه در انها تغییری ایجاد نمیکنم و فقط برای شنیدن مید و ساید را تفکیک میکنم. خاطرنشان میکنم که استریو بودن نوعی احساس است . چیزی شبیه رنگ صدا. زیرا از اختلاف زمان پخش در باند چپ و راست است که ما صدا را استریو میشنویم.

سخن استاد ناحی با شما

من برای شما دوستان گرامی همواره آرزوی بهترین ها را دارم اما در مورد خودم همیشه گفته ام اگر به ۵۰ درصد از علم صدابرداری جهانی برسم، یعنی آثارم ۵۰ درصد اثار جهانی باشد، دیگر آرزویی ندارم. و تنها روشی که توانسته ام خود را به آهنگهای بین المللی و جهانی نزدیک کنم ، همین بود که عرض شد. زیرا در شرایطی که من و شما کار میکنیم و با تجهیزات و اکوستیک محیطی ما ۵۰ درصد اثار جهانی خودش یک آرزوست. ضمنا اگر از این روش استفاده کردید، پیشنهاد میکنم اسپیکر نزدیک گوش شما باشد و ابتدا چک کنید که بین دو اسپیکر ، کدام باند بهتر صدا میدهد و با همان باند چپ یا راست کار کنید. نکته دیگر این تکنیک این است که میتوانید صدا را بلند تر کنید. حتما بسیار شنیده اید که برای کم کردن خطا باید با صدای کم میکس کنید. اما باید بگویم با این روش میتوان با صدای بلند تر میکس کرد که این کار(صدای بلند) باعث می شود فرکانسهای پایین را بهتر بشنوید. برای شما آرزوی توفیق روزافزون دارم و امیدوارم تجربیات ناچیز من به شما کمک کند تا بیشتر بدرخشید.

نوشته قبلی

آموزش موسیقی از پایه به صورت حرفه ای

نوشته بعدی

آموزش حرفه ای میکس مید و ساید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Start typing to see projects you are looking for.
ورود به حساب کاربری

حساب کاربری ندارید؟

ثبت نام کنید
Call Now Button