آهنگسازی در استودیو موسیقی

خانه » بلاگ » آهنگسازی در استودیو موسیقی

در این بخش می خواهیم راجع به آهنگسازی در استودیو موسیقی مطالبی را شرح دهیم:

بیشتر آهنگ های که شما هر روز در اتومبیل و یا در گوشی همراه خود به آن ها گوش می کنید، در  واقع نتیجه تلاش های افراد متخصصی است که این موسیقی ها را در استودیو های موسیقی ضبط و تولید می کنند. بنابراین آهنگسازی در استودیو موسیقی اهمیت بسیار زیادی در خلق یک اثر موسیقی هنری دارد.

در یک استودیو موسیقی شما می توانید به منظور خلق یک اثر هنری تعدادی از صداها و همینطور سازهای مختلف را به طور جداگانه ضبط کنید و بعد روی آهنگ اصلی قرار دهید.

خصوصیات یک استودیو موسیقی:

استودیو-موسیقی

در حقیقت استودیو موسیقی محلی است که تک ترک ها و یا آلبوم های آهنگ به صورت تخصصی و در سبک های مختلف هنری ضبط می شود. در این محل پوشش های مختلفی استفاده شده است. این کار از ورود صداهای اضافی به ملودی اصلی در هنگام ضبط موسیقی جلوگیری می کند. علاوه بر این می توان با وجود تجهیزات و نرم افزارهایی که در استودیوهای موسیقی قرار دارد کیفیت صدای خود را بهبود بخشید. وجود این ابزارها و تکنولوژی های پیشرفته در استودیوهای موسیقی مثل ابزارهای تنظیم و مسترینگ آهنگ به افراد کمک می کند تا بتوانند آهنگ خود را به بهترین کیفیت و به حالت جذاب تری به بازار ارائه بدهند.

انواع استودیوهای موسیقی:

به طور کل استودیوهای موسیقی به هدف تولید ملودی و ضبط صدا ها ایجاد می شود و می تواند به دو صورت استودیو های خانگی و یا استودیوهای حرفه ای با ابزار و تجهیزات حرفه ای باشد که موسیقی را تولید می کنند.

 استودیو های خانگی را می توان با سرمایه ای حدودا 6 الی 15 میلیون تومان راه اندازی کرد. بنابراین با توجه به این مبحث غالبا آهنگ هایی که در استودیوهای خانگی تولید می شود نسبت به آهنگ هایی که در استودیوهای موسیقی حرفه ای تولید می شود از سطح کیفی پایین تری برخوردار است. چرا که در استودیوهای موسیقی حرفه ای امکانات و عوامل پیشرفته وجود دارد و محیط به صورت استاندارد تجهیز شده است. بنابراین در محیط استودیو های موسیقی مجهز و حرفه ای قطعه ها به صورت خاص و با کیفیت تر می تواند ضبط و تولید شود.

تجهیزات یک استودیو موسیقی حرفه ای:

تجهیزات-یک-استودیو-موسیقی-حرفه-ای

اگر قصد این را دارید که آهنگسازی در استودیو موسیقی حرفه ای را شروع کنید به این تجهیزات احتیاج دارید که شامل، تعدادی میکروفون (پیشنهاد می شود که بیشتر از 3 عدد باشد.) برای ضبط صدا ها با کیفیت مختلف، آمپلی فایر و یک پردازشگر حرفه ای می شود. این ها تجهیزات اصلی یک استودیو موسیقی حرفه ای می باشد.

ما بقی تجهیزات مورد نیاز برای ساخت یک استودیو موسیقی حرفه ای شامل: هدفون، اسپیکر های صدا، کامپیوتر، نمایشگر و همینطور میکس کنترلر می شود.

در مورد میکروفون که یکی ازتجهیزات مهم در استودیوهای موسیقی حرفه ای است. از میکروفون های مدادی شکل برای ضبط صداهای سازها در محل استودیوهای موسیقی استفاده کرد. علاوه بر این از میکروفون های شعاعی نیز می توان برای افزایش سطح کیفیت ضبط صداها در محل استودیوهای موسیقی حرفه ای بهره مند شد.

برای اطلاع بیشتر در زمینه آهنگسازی در استودیو موسیقی با ما تماس بگیرید.

مکان استودیو موسیقی حرفه ای:

اگر جزء دسته از افرادی می باشید که قصد دارند استودیو موسیقی حرفه ای راه اندازی کنند، باید به این نکته توجه کنید که برای ساخت یک استودیو موسیقی به فضایی که حداقل مساحت 40 مترمربع را داشته باشد، نیاز دارید، 15 متر مربع از این فضا مربوط جاگیری خواننده و همینطور هم محل ساز های متفاوت مورد نیاز کار می شود و ما بقی فضا یعنی 25 مترمربع به منظور محل اتاق فرمان در نظر گرفته می شود .

یک نکته در مورد محل تاسیس استودیو موسیقی این است که باید از سر و صدا و شلوغی دور باشد و نبابراین توصیه ما به شما این است که برای راه اندازی استودیو موسیقی بهتر است مکان آن را در مرکز شهر انتخاب نکنید .

برای آموزش رایگان میکس و مسترینگ اینجا کلیک کنید

مجوز آهنگسازی در استودیو موسیقی حرفه ای:

هنگامی که برای احداث یک استودیو موسیقی حرفه ای اقدام می کنید ضروری است برای دریافت مجوز های مورد نیاز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه کنید ، یک نکته مورد توجه ایت است که دریافت مجوز برای تاسیس استودیو موسیقی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به طور متمرکز انجام می شود. بنابراین به منظور دریافت مجوز فعالیت ضروری است موارد بیان شده در زیر را دقیقا رعایت کنید:

  • محل تاسیس استودیو موسیقی باید غیر مسکونی باشد تا مجوز فعالیت به آن تعلق گیرد. چون که اگر استودیو موسیقی در منطقه ای مسکونی تاسیس شود به خاطر رفت وآمد های بسیار در محل استودیو موسیقی احتمالا برای ساکنین مزاحمت ایجاد می کند .
  • فردی که می خواهد مجوز را دریافت کند باید به طور الزامی، حداقل 25 سال سن و همینطور مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر که مرتبط با موسیقی باشد برای دریافت مجوز فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد داشته باشد.
  • بعد از آماده سازی فضای استودیو ضروری است که شما برای کسب مجوز تاییدیه از اداره اماکن را دریافت کنید.
  • در هنگام گرفتن مجوز برای آغاز فعالیت، باید به وزارت فرهنگ اپراتور فنی را معرفی کنید. ، در خصوص معرفی اپراتور فنی باید به این نکته توجه کنید که شخصی که با عنوان اپراتور فنی به وزارت فرهنگ معرفی می کنید ضروری است که دارای سابقه ی فعالیت مرتبط به صورت ثبت شده داشته باشد .
  • زمانی که همه مدارک و شرایط لازم به منظور دریافت مجوز را که در قبل بیان شده است، آماده کردید و بعد از تایید کارشناس وزارت ارشاد شما مجوز فعالیت و همینطور شروع رسمی به کار خود را در استودیو موسیقی را دریافت می کنید .
  • مدت زمانی برای فرآیند دریافت مجوز فعالیت از اداره ی ارشاد طول می کشد حدودا چهار الی پنج ماه بخواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر درباره آهنگسازی و تنظیم حرفه ای اینجا کلیک کنید.

تعداد افراد مورد نیاز برای کار در استودیو موسیقی:

تعداد-افراد-مورد-نیاز-برای-کار-در-استودیو-موسیقی

حداقل دو نفر برای آهنگسازی در استودیو موسیقی برای ضبط صدا و همچنین تنظیم آهنگ نیاز است. یک نفر به عنوان اپراتور که در واقع مسئولیت کارهای فنی را بر عهده دارد و همینطور هم یک نفر به عنوان لیدر و یا گرداننده ی امور استودیو فعالیت می کند نیاز خواهد بود.

در خصوص مقدار دستمزدی که به این نیرو ها تعاق می گیرد باید بدانید که برخی از استودیو های موسیقی به نحو درصدی به کارمند های خود حقوق می دهند اما برخی دیگر استودیو های موسیقی حقوق را به طور ماهانه برای نیرو ها در نظر می گیرند .

سود آوری آهنگسازی در استودیو موسیقی:

با توجه به این که در سال های اخیر نسل جوان از موسیقی و خوانندگی استقبال زیادی کرده است و همچنین شرایط مساعدی که دیده و شینده شدن افراد با استعداد در این زمینه ایجاد شده است. بنابراین بازار موسیقی بسیار شلوغ شده است . کارشناسان بخش موسیقی تاسیس یک استودیوی موسیقی را به عنوان یکی از راه های کسب در آمد پر رونق می دانند.

طبق نظر متخصصان با تجربه در این زمینه، آهنگسازی در استودیو موسیقی حرفه ای پس از تاسیس حدودا بین شش ماه تا یک سال طول می کشد تا بین افراد خواننده و همینطور هنرمندان شناخته شود و بعد از گذراندن این زمان شما می توانید کسب و کار پر درآمد خود را به طور حرفه ای شروع کنید.

برای اینکه بتوانید این دوره زمانی شناخته شدن استودیوی موسیقیتان را کوتاه کنید، پیشنهاد می شود با افراد معروف در حوضه موسیقی ارتباط بگیرید و همینطور از طریق تبلیغات و با داشتن یک اپراتور فنی ماهر می توانید استودیو خود را سریع تر به افرادی که در این حوضه هستند، بشناسانید.

در آخر نکاتی باید در نظر داشته باشید تا کسب و کار خودبرای آهنگسازی در استودیو موسیقی با شکست مواجه نشود:

  • به نظر متخصصین حوزه موسیقی در صورتی که حوزه کاری خود را گسترده کنید چراکه هر سلیقه و هر سنی ممکن است یک نوع سبک از موسیقی را بیشتر استقبال کنند. بنابراین اگر شما طیف کاری خود را وسیع کنید تمامی این سلیقه ها را می توانید پوشش دهید.
  • اگر به درستی نیازهای موسیقیایی افراد مختلف را نتوانید شناسایی کنید و یا بدون توجه به بازار موسیقی فعالیت کنید، باید بدانید که قطعات کسب و کار شما در استودیو موسیقی با شکست مواجه خواهد شد. پیشنهاد می شود با افراد باتجربه در حوزه موسیقی همکاری کنید و همینطور به نیاز های موسیقیایی نسل های متفاوت در سطح جامعه توجه ویژه ای داشته باشید تا اینکه بتوانید در حوزه موسیقی موفق شد.
  • نکته بسیار مهم این است در زمان راه اندازی استودیو موسیقی نیاز است دانش و تجربه کافی در این زمینه را قبلا کسب کرده باشید. چرا که مسلما عدم وجود تجربه و دانش کافی باعث می شود شما شکست رو به رو شوید. پیشنهاد می شود که اگر در این حوزه دانش و تجربه لازمه را ندارید برای تاسیس استودیو موسیقی خود از افراد با تجربه و متخصص در این حوزه کمک بگیرید و مشورت نمایید. از طرفی شما می توانید با مطالعه منابع بسیاری نظیر کتاب ها و مقالاتی که در این حوزه می باشد به دانش مورد نیاز برای تاسیس استودیو موسیقی خود دست یابید. در این راستا نیز شما می توانید از اینترنت به عنوان یک منبع اطلاعاتی خوب برای افزایش دانش و سطح آگاهی خود در زمینه موسیقی استفاده کنید.

برای اطلاع درباره محاسبه هزینه تولید آهنگ و آلبوم اینجا کلیک کنید.

نوشته قبلی

فرق آهنگسازی و تنظیم اهنگ چیست؟

نوشته بعدی

آموزش آهنگسازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Start typing to see projects you are looking for.
ورود به حساب کاربری

حساب کاربری ندارید؟

ثبت نام کنید
کوکی‌های سایت

در این بخش می‌توانید برای کوکی‌های سایتتان به کاربران هشدار دهید.

پذیرفتن