برنامه تنظیم موسیقی

خانه » بلاگ » برنامه تنظیم موسیقی

برنامه تنظیم موسیقی یا daw

برنامه های زیادی برای تنظیم موسیقی وجود دارند که اصطلاحا به انها daw یا نرم افزار میزبان گفته میشود . این برنامه ها در واقع یک فضا در اختیار شما قرار میدهند تا بتوانید صداها را در کنار هم بچینید و یا ضبط کنید و همچنین آنها را ویرایش کنید. چینش صداها را تنظیم موسیقی و ویرایش آنها را میکس و مسترینگ مینامند که تنظیم توسط آهنگساز با به کارگیری برنامه تنظیم موسیقی  و ویرایش توسط صدابردار صورت میگیرد.

daw دقیقا چیست؟

در واقع هر daw یک استدیوی کامل مجازی موسیقی است. در هر نرم افزار میزبان دو نوع پلاگین لود میشود. Vst plugin که سمپل ها را در اختیار شما قرار میدهد و audio plugin که برای میکس و مسترینگ استفاده میگردد. در آهنگسازی و تنظیم همواره باید به نقش سمپل ها توجه داشت. زیرا ما نمیتوانیم همیشه از سازهای زنده استفاده کنیم و در مواقع بسیاری مجبوریم از سمپل استفاده کنیم .

حالا سمپل به چه معناست؟

سمپل ها صدای رکورد شده سازها هستند که ویرایش شده و در اختیار آهنگساز قرار میگیرند. همیشه نمیتوان از سمپل بجای ساز زنده بهره برد. معمولا برای سازهایی مثل درام و پیانو سمپل های خوبی ساخته میشود. اما سازهای بادی را بیشتر باید رکورد کرد تا طبیعی تر باشند. هرچقدر آهنگساز از سمپل ها هوشمندانه تر و بجا تر استفاده کند، موزیک زیباتر خواهد بود. در سمپل صداها به دو شیوه لوپ و تک نت ارائه میشوند.

در تک نت صدا قابل نواختن است و نت به نت رکورد شده. در لوپ صدا در دو یا چند میزان نواخته شده و قابل استفاده در موزیک شماست. معمولا سازهای کوبه ای و درام بصورت لوپ ساخته میشوند. زیرا ملودی نداشته و کوک نمیخواهند و تنها کافیست ضرب آهنگ یا همان تمپو موزیک با پروژه یکی شود تا براحتی قابل استفاده شود. درصورتی که سازهای ملودیک بصورت لوپ نواخته شوند لازم است که با پیچ کردن صدا گام آن نیر اصلاح شود. البته هرچقدر این تغییر عمیق تر باشد کیفیت بیشتر افت خواهد کرد. در نرم افزار میزبان آهنگساز میتواند با کنار هم چیدن لوپ سمپل ها و رکورد کردن صداها و ادیت کردن آنها به یک ترکیب فوقالعاده دست یابد. اما باید در نظر داشت که مهم ذوق اهنگساز است که به موسیقی روح میدهد.

نوشته قبلی

چگونه آهنگساز شویم؟

نوشته بعدی

آشنایی با اصول آهنگسازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Start typing to see projects you are looking for.
ورود به حساب کاربری

حساب کاربری ندارید؟

ثبت نام کنید
مشاوره