هزینه تولید آهنگ/ آلبوم چگونه محاسبه می شود؟

خانه » بلاگ » هزینه تولید آهنگ/ آلبوم چگونه محاسبه می شود؟

آهنگسازی و تولید آهنگ شامل درک قطعه موسیقی و هنر ایجاد و ساخت آن است. موسیقی از طریق نت نویسی یا یک رویداد صوتی منفرد تولید می شود. قسمت موسیقیایی اهنگ/ آلبوم پیش از اجرا تهیه می شود. موسیقی یکی از جذاب ترین شاخه های دنیای هنر است که طرفداران زیادی را به خودش اختصاص می هد. افراد زیادی علاقه مند هستند که کار خود را همراه گوش دادن به موسیقی انجام دهند یا خیلی از افراد مشتاق شنیده شدن صدایشان و آهنگ سازی مناسب از کارشان هستند.

آهنگ ها از انواع مختلف: رپ. سنتی. پاپ. ترکی، کردی، لری، فارسی، محلی دسته بندی می شود که هر کدام نیاز به سازها و شرایط مخصوص به خود دارد.

در این بخش به توضیحاتی در خصوص چگونگی محاسبه هزینه تولید یک اهنگ یا آلبوم موسیقی داده می شود. همچنین به بررسی ای در باره بخش های تشکیل دهنده مربوط به تولید یک آهنگ یا آلبوم پرداخته می شود.

1. اهنگسازی:

نخستین مرحله ساخت آهنگ یافتن یک اهنگساز ماهر است. در زمان انتخاب آهنگساز باید توجه باشید که اهنگساز خود را متناسب با سبگ کاری خود انتخاب کنید. برآورد هزینه اهنگسازی به سه درجه تفکیک می شود که شامل: آهنگسازان درجه یک، درجه دو، درجه سه. اهنگساز به شخصی گفته می شود که آثار موسیقی را تالیف می کند. اهنگساز در واقع موسیقی نویس است که با اطلاع کامل درباره علم موسیقی قطعه های موسیقی را در آورد.

بیشتر کسانی که کار خود را می خواهند آغاز کنند به سراغ اهنگسازان درجه سه می روند. این به دلیل اقتصادی بودن هزینه ها هست. پیشنهاد می شود قبل تصمیم گیری برای مطلع شدن از هزینه تولید اهنگ با چند استودیو موسیقی ارتباط بگیرید و بعد اقدام نمایید.  شما می توانید برای اطلاع از قیمت های آهنگسازی با ما در ارتباط باشید.

 نکته مهم این است که فردی که فقط ملودی را تولید می کند و سازبندی آن را به فرد دیگری می سپارد ، آهنگساز نمی باشد.بلکه نغمه پرداز یا نواساز نام دارد. در حقیقت آهنگسازی شامل ملودی، هارمونی و سازبندی به همراه هم می باشد و فردی که هر سه این بخش ها را انجام دهد آهنگساز نام دارد.

2. ترانه:

مرحله دوم بعد از یافتن آهنگساز مناسب یافتن یک ترانه سرای خوب است. برخی ابتدا ترانه یا شعر را انتخاب می کنند و بعد به دنبال آهنگساز می گردند. فرق چندانی ندارد و این کار بستگی به سلیقه خودتان دارد. حتی ممکن است استودیو یا اهنگساز تعدادی شعر یا ترانه به شما پیشنهاد بدهد.

به شما پیشنهاد می کنم ابتدا به فکر ساخت موسیقی باشید و سپس شعر را روی آن قرار بدهید. گاهی نیز حتی شعر و موسیقی به طور همزمان توسط هنرمند به وجود آید ، به او الهام می شود. محاسبه قیمت این مرحله هم به خود ترانه سرا بستگی دارد که آماتور باشد یا بنام و معروف. شما می توانید با توجه بودجه ای که برای این مرحله در نظر گرفتید و شعری که می خواهید، ترانه سرا را انتخاب کنید. برای اطلاع از قیمت های این قسمت به دایرکت مراجعه فرمایید.

3. تنظیم:

تنظیم شامل مراحلی چون صداگذاری (سازی)، جریان (ساختاری)، میکس (فضاسازی) می شود. تمامی این مراحل باید خلاقانه و با دقت بسیار توسط فرد ماهر انجام شود. بخش خیلی مهم و کلیدی در مراحل تولید آهنگ/ آلبوم تنظیم است. طیف وسیعی از قیمت به این بخش اختصاص دارد. با توجه به آهنگ به چندین نوازنده احتیاج است که کار تولید موسیقی را انجام دهند.

قیمت کار نوازنده ها نیز هم بستگی به میزان حرفه ای بودن و معروفیتشان بستگی دارد و ممکن است دستمزدشان را به صورت ساعتی و یا به صورت قطعه ای محاسبه کنند. توصیه ما این است که از این بخش به صورت سرسری نگذرید و در تقسیم بندی بودجه خود، مقدار قابل توجهی را به این بخش اختصاص بدهید. چرا که نتیجه نهایی ترک ساخته شده بستگی زیادی به کیفیت این بخش خواهد داشت. در واقع تنظیم آهنگ باعث می شود که یک آهنگ به آهنگی خلاقانه و درست تبدیل شود. تنظیم باعث می شود که یک آهنگ گوش نوازتر شود و شخصی که این کار انجام می دهد باید بتواند یک روح تازه به محتوا ببخشد.

4. استودیو:

هزینه های استودیو معمولا به صورت ساعتی محاسبه می شود. البته می توان استودیو را اجاره نمود و این راه برای کارهای بزرگ به صرفه تر است. به طور کل ضبط آهنگ بستگی به نوع اهنگ و سازبندی و نوازنده ها و … دارد. گاهی ضبط یک آهنگ ممکن است بسیار کوتاه باشد و گاهی نیز زمانبر باشد اما به طور میانگین زمان فرایند ضبط یک آلبوم کامل در استودیو بین 60 الی 120 ساعت است. 

یک استودیو باید تولید صدای خوب و آکوستیک برای ضبط یک آهنگ داشته باشد. در اکثر استودیوها قیمت داده شده شامل فضا و خدمات یک مهندس صدا می شود. حتی در پایین‌ترین سطح طیف، یک دمو سه تا اهنگ می‌تواند دو یا سه روز طول بکشد، بنابراین این ساعت‌ ها می‌توانند جمع شوند و مبلغ قابل توجهی را به خود اختصاص دهد. شما می توانید با داشتن ست های فشرده و تمرین خوب به کاهش زمان و همچنین کاهش هزینه ها کمک کنید. انتقال واضح آنچه که می‌خواهید صدای شما باشد به مهندس صدا نیز می‌تواند به این موضوع کمک کند. برای مشاوره و اطلاع از قیمت های استودیو می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

میکس-و-مسترینگ

میکس و مسترینگ، دو بخش مجزا در فرایند تولید موسیقی است. بعد از انجام تمام مراحل قبلی شامل آهنگسازی و ترانه و تنظیم و استودیو باید به میکس و به بعد از میکس کردن اهنگ/ آلبوم مسترینگ موسیقی آماده می شود. این مرحله شامل همخوانی المان ها، شفافیت و کیفیت صدا و همچنین چطور به گوش رسیدن پروژه، کار می شود. به طور معمول میکس توسط یک نفر یا یک گروه انجام می شود و کار مسترینگ نیز توسط یک نفر یا گروهی دیگر صورت می گیرد.

میکس به ترکیب تمامی اجزا تشکیل دهنده کار شما مثل صدای خواننده، سازها و المان ها و.. می پردازد. میکس مثل کنار هم قرار دادن تیکه های یک پازل است. بعد از اتمام میکس برای ایجاد شفافیت و درخشندگی صدای موسیقی یعنی وضوح تن های بالا و پایین به مسترینگ پرداخته می شود. کار مسترینگ نیاز به فرد یا گروهی که در این حوضه از علم و تخصص بالایی برخوردار است، دارد اما کار میکس با آزمون و خطا می تواند به نتیجه ای مناسب رسد.  قیمت گذاری این قسمت از کار نیز هم بستگی به پروژه شما دارد. بنابراین می توانید به براورد هزینه های این قسمت با ما در ارتباط باشید. 

6. ارشاد:

بعد از طی شد مراحل بیان شده، اهنگ/ آلبوم تولید شده است. اگر فعالیت شما قانونی و به طور رسمی می باشد، باید مجوز آهنگ/ آلبوم تولیدی خود را به صورت رسمی دریافت کنید. بنابراین لازم است که مراحلی برای تهیه مجوز طی شود. همچنین تمام اشخاصی که با آنها اهنگ/آلبومتان را ساختید مثل آهنگساز، مسئول استودیو، ترانه سرا، مسئول تنظیم و.. می توانند برای تهیه مجوز به شما راهنمایی کنند. یک راه دیگر برای انجام این مرحله یافتن افرادی که کارشان گرفتن مجوز برای آهنگ/آلبوم می باشد. شما می توانید با بستن قرار داد، تهیه مجوز آهنگ/آلبوم خود را به آن ها بسپارید. شما برای انجام این مرحله می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

برآیند هزینه های ساخت یک آهنگ/ آلبوم:

برآیند-هزینه-های-ساخت-یک-آهنگ

به طور کل بخش های هزینه بر در تولید آهنگ/آلبوم بررسی شد. عوامل زیادی بر روی قیمت آهنگسازی و تنظیم اهنگ/ آلبوم تاثیر می گذارد. مواردی چون کیفیت موسیقی ، سطح حرفه ای بودن خواننده ، وجود ساز زنده، کیفیت تجهیزات استودیو ضبط و کیفیت میکس و همچنین مسترینگ و …

در حقیقت هزینه ، به میزان زیادی با کیفیت نهایی اثر رابطه مستقیم خواهد داشت. اما معنی آن این نیست که اهنگ/آلبوم هایی که ارزان هستند از کیفیت کمی برخوردار هستند بلکه باید بدانید که کیفیت یک شاخص نسبی هست  و با قیاس بین دو اثر متفاوت آشکار می شود. گاهی ممکن است یک هنرجو که کار خود را به تازگی می خواهد آغاز کند از پس پرداخت هزینه ها برنیاید بنابراین یک راه حل این است که به سراغ یک سرمایه گذار برود و با بستن قرار داد، کار خود را شروع و جلو ببرد. در این راستا شما می توانید برای مشاوره و سفارش با ما در تماس باشید.

سفارش میکس و مسترینگ
نوشته قبلی

سفارش میکس و مسترینگ

نوشته بعدی

فرق آهنگسازی و تنظیم اهنگ چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Start typing to see projects you are looking for.
ورود به حساب کاربری

حساب کاربری ندارید؟

ثبت نام کنید
کوکی‌های سایت

در این بخش می‌توانید برای کوکی‌های سایتتان به کاربران هشدار دهید.

پذیرفتن